بالا

خانه محتشم

خانه محتشم مربوط به دوره زند - دوره قاجار است و در شیراز، خیابان شاهپور سابق واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی محتشم روبروی بنای تاریخی دیوانخانه کریمخانی در خیابانی کنار ارگ کریمخانی در شیراز قرار دارد و از قدیمی‌ترین خانه‌ها در شیراز محسوب می‌شود

مدخل اصلی خانه در خیابان شاپور واقع است علاوه بر آن دو درب دیگر نیز در کوچه بن بست شمالی قرار دارد.

این خانه از دو بخش تشکیل شده است. یک قسمت در شرق که مربوط به دوره قاجار است و بخشی که قدیمی تر بوده و در غرب قرار گرفته و مربوط به دوران زندیه است.

ساختمان اصلی آن در سمت غرب واقع شده است. سنگ ایوان حجاری شده و نقشهای جالب و برجسته حیوانات وحشی و گلها بر آن کنده شده است. پشت بام این قسمت که فقط منحصر به تالار اصلی میشود شیروانی است.

ساختمان بخش غربی دو طبقه است که طبقه زیرین از حیاط به اندازه دو پله بالاتر است. و شامل یک ارسی با شاه نشین و گچبری است. سقف های چوبی با نقاشی رنگ و روغن است. در دو طرف شاه نشین دو اطاقک پستو مانند دیده میشود. برای رفتن به طبقه بالا دو راهرو در اطراف شاه نشین قرار دارد که در انتهای راهرو ها پله ها قرار گرفته است. در سمت راست و چپ این راهرو ها دو اطاق سه دری روی اطاق های سه دری پایین است.و دو اطاق موسوم به نمازخانه که دید به تالار اصلی دارد. اطاق های طبقه بالا همانند طبقه زیرین دارای تزئینات گچبری و سقف های چوبی نقاشی شده است. در نمای این ساختمان دو ستون سنگی به چشم میخورد که بین درکها قرار گرفته است. جرزهای دارای تزئینات کاشی کاری است.


در سمت شرق ساختمان که قاجاری است مشرف به خیابان می باشد، این ساختمان دو طبقه و فاقد هنرهای تزئینی است. در سمت شمال جمعا شش اتاق تو در تو است که راهروی ورودی آن از وسط است. در قسمت زیرین ، زیرزمین است که جنبه انباری دارد

. محور تقارن بنا به صورت شرقی و غربی است.

درمقایسه این بنا با تعدادی از بناهای دوران زندیه وقاجاریه تشابه گره کاریهای موجود در ارسیها وپنجره با ارگ کریمخانی کاملأمشهوداست.

ورودی ساختمان ازطریق راهرویی به طول هفت متر با دیوارهای آجری امکان پذیر می شود. در کنار این راهرو ودر جوار ضلع شرقی تزئین کاشی هفت رنگ از زیبایی خاصی برخوردار است. در ضلع غربی نیز یک ایوان با دوستون سنگی وسقف چوبی نقاشی شده خودنمایی می کند و ارسیهایی که به ایوان بازمی شوند مزین به تزئینات چوبی بسیار ظریف وآینه کاری هستند. این ایوان که به آن شاه نشین می گفته اند با گچ بریهای زیبایی تزئین شده که نظر هربینده ای رابه خود جلب می کند وضلع جنوبی بنا دیواری مزین به طاقنماست.

حیاط مصفای این بنای تاریخی حالت یک باغ کوچک رادارد که در وسط آن دوحوض سنگی ساخته اند، در وسط حوض که به صورت شرقی -غربی طراحی شده چند فواره سنگی وجود دارد.

حجاریها و نقوش برجسته گل وبوته وتصاویر حیوانات برروی سنگهای ازاره که ازجنس گندمک است، سقفهای چوبی نقاشی شده بارنگهای زنده ونقوش ظریف ومتنوع ایوانها وطاق های گچ بری شده، کاشیکاری، آینه کاری وگره چینی روی ارسیها ودرکهای چوبی ازجمله تزئینات این بنای تاریخی هستند.